Rozmiar felg a komfort

Dział dla posiadaczy modelu GLC
GLC X253

Re: Rozmiar felg a komfort

Post autor: GLC X253 » 3 cze 2019, o 15:51

W serwisie oponeo.pl (a pewnie także w innych tego typu) jest kalkulator doboru opon - https://www.oponeo.pl/narzedzia/zamienn ... veTireTool. Polega to na tym, ze wpisujesz oryginalny rozmiar opony i dostajesz wykaz opon które są najbardziej zbliżone do oryginału. Pamiętaj, że dopuszczalne są tylko te wymiary które podaje producent auta. W skrajnym przypadku możesz mieć problemy z przeglądami auta, policja i ewentualną wypłata odszkodowania. Bardzo niski profil opony ewidentnie obniża komfort jazdy i niszczy zawieszenie. Osobiście używam opon 17" i bez stresu parkuję na chodnikach.
sylmicha

Post autor: sylmicha » 24 cze 2019, o 21:25

zyzio145 pisze:
3 cze 2019, o 11:10
Witam Wszystkich,
Nawiązując do obwodu koła, czy ma ktoś z Was wiedzę, jaką największą średnicę koła (licząc do powierzchni jezdnej opony) toleruje W205? inaczej mówiąc chodzi mi po głowie pomysł założenia wyższego profilu niż standard / większej średnicy kół.
pzdr
Piotr
Każdy model jest homologowany na określony rozmiar ogumienia,felgi. Powinno się zawsze trzymać rozmiaru określonego do danego modelu przez producenta, a nie wrzucać coś tylko dlatego, że się zmieści. Zmieniając rozmiar koła zmieniasz parametry podwozia czyli układu kierowniczego i zawieszenia. W Polsce jeszcze narazie ten numer przechodzi, na zachodzie już dawno nie. Założysz koła czy choćby opony o innym rozmiarze niż przewidziane przez producenta to nie masz przeglądu technicznego, masz problemy w razie kontroli przez Policję i masz przechlapane w razie wypadku. Do w205 chyba największym kołem o określonych parametrach jest 19 cali.Pomijam już taki fakt, że duże koło na kiepskich drogach = dewastacja samochodu. Leci wszystko od zawieszenia, układu kierowniczego, trzeszczenia kabiny w środku po tak,tak rdzewienie samochodu.
Sly
Awatar użytkownika
Schnaider

Post autor: Schnaider » 24 cze 2019, o 22:57

Z Instrukcji Obsługi na stronach 338 - 354 jasno wynika, że producent zaleca konkretne wymiary opon od R16 do R19 dla letnich i R16-R18 dla zimowych. Są tam też podane zalecenia dla poszczególnych modeli W205 i obręcze do poszczególnych opon, więc najlepiej się tego trzymać.
Ja mam obecnie na swoim R18 225/45 letnie i zimowe kupię raczej R17.
Obrazek
ODPOWIEDZ