Dziwne odczucie pod pedałem hamulca

tomekdylik
Posty: 102
Rejestracja: 2 mar 2017, o 00:15

Dziwne odczucie pod pedałem hamulca

Post autor: tomekdylik »

Witam,
Już od dłuższego czasu zauważyłem dziwna przypadłość odczuwalna pod pedałem hamulca. Nawet nie wiem jak to dobrze opisać. Chodzi o to, że gdy np dojeżdżam do świateł i się zatrzymam to tak po ok. sekundzie odczuwam taki jakby chrobotniecie pod pedałem hamulca. Tak jakby coś o coś zahaczyło. Nie jest za dźwięk ciągły ani powtarzający się. Dzieje się tak tylko raz. Potem znowu ruszam i gdy się zatrzymam to znowu po chwili pod hamulcem czuje takie skrobnięcie i co ciekawe nie dzieje się to za każdym razem tylko tak powiedzmy tak 7 razy na 10 hamowan. Nie jestem w stanie zaobserwować czy dzieje się to na zimnym silniku czy na ciepłym. Gdy na dworze zimno czy gdy ciepło bo dzieje się to bardzo losowo. Ma ktoś coś podobnego?
Dodam że moja c klasa to rocznik 2015 c250
Pracislaw
Posty: 30
Rejestracja: 29 lis 2017, o 18:55

Re: Dziwne odczucie pod pedałem hamulca

Post autor: Pracislaw »

Coś może być z absem.
C200 4matic
tomekdylik
Posty: 102
Rejestracja: 2 mar 2017, o 00:15

Re: Dziwne odczucie pod pedałem hamulca

Post autor: tomekdylik »

Witam, problem dalej nierozwiązany. Ale mam kilka nowych spostrzeżeń. Dźwięk o którym pisałem aktualnie opisałbym jak delikatne stuknięcie w tarcze hamulcowa. Zauważyłem dodatkowo że występuje on (nie zawsze) nawet na wyłączonym silniku jak delikatnie wcisnę hamulec to jest to stuknięcie i jak puszczę pedał hamulca to znowu stuknięcie. W dalszym ciągu oprócz tego że je słychać to dodatkowo jest wyczuwalne na pedałe hamulca.
Wie ktoś co to może być? Standardowo jak zjawię się gdzieś u mechanika to problem nie występuje ;-)
Awatar użytkownika
zmichal
Administrator
Posty: 1147
Rejestracja: 17 mar 2016, o 14:26

Re: Dziwne odczucie pod pedałem hamulca

Post autor: zmichal »

A czy czasem nie mówisz o zwiększeniu ciśnienia w układzie hamulcowym, jakie następuję w przypadku pracy systemów pre-safe? Ja wielokrotnie zauważyłem, że jak np. zagapię się i auto rozpozna zbyt szybkie zbliżanie się do poprzedzającego pojazdu, to poza ostrzeżeniem dźwiękowym zwiększa się też ciśnienie w ukł. hamulców, a objawia się to właśnie jakby pracą abs-u i trochę innym oporem przy naciskaniu pedału hamulca.
Może u Ciebie jest jakiś problem z pre-safe?
C250 Estate
tomekdylik
Posty: 102
Rejestracja: 2 mar 2017, o 00:15

Re: Dziwne odczucie pod pedałem hamulca

Post autor: tomekdylik »

Przyznam szczerze, że nie znam się na mechanice nic a nic. Ale z mojego odczucia to wrażenie jest takie jakby gdzieś klocek hamulcowy był lekko zblokowany i jak naciśnie się hamulec to tak jakby odskakiwał i dźwięk wtedy takiego stuknięcia jest. Tak jakby ktoś delikatnie młoteczkiem w tarcze stuknął. Metaliczny cichy dźwięk. Z tego co Ty opisujesz to wydaje mi się, że byłby to innego rodzaju odgłos. Jeżeli chodzi o opór na hamulcu to nie dostrzegam żadnych zmian, hamulec pracuje cały czas z takim samym oporem. Oczywiście mówię tu o sytuacji minimalnego wciśnięcia na wyłączonym silnik bo jak wciśnie się mocniej to wiadomo, że zaraz hamulec twardnieje i do odpalenia silnika pozostaje twardy. W trakcie jazdy nie dostrzegam jakichkolwiek zmian jeżeli chodzi o opory na hamulcu lub skuteczność hamowania. Wszystko jest z tym w porządku. Jeszcze chodzi mi po głowie myśl, że np ten dźwięk nie pochodzi z okolic tarczy i problem jest gdzieś na linii pedału hamulca i to nie sam klocek wydaje taki dźwięk tylko jakieś cięgno czy coś? Tak jak wspominałem, mechanika to dla mnie czarna magia więc może tym drugim pomysłem się ośmieszam :P
RyszardOni
Posty: 121
Rejestracja: 31 gru 2017, o 14:38

Re: Dziwne odczucie pod pedałem hamulca

Post autor: RyszardOni »

Moim zdaniem to skrzynia biegow jakos się ustawia. U mnie jest chyba podobnie.Gdy zatrzymam się przy swiatlach i trzymam na hamulcu po kilku sekundach wystepuje taki stuk a raczej delikatne szarpniecie autem. Miałem takie przemyślenia ze to zależy od stylu jazdy , ja jezdze raczej roznie ,raz na czas do swiatel raz spokojnie to na s+ to na comfort itp. i zawsze raczej miasto. W serwisie mi powiedzieli zebym zrobil trase normalna jazdą , gdy skrzynia się rozgrzeje to się uczy i zapamietuje styl jazdy a ze ja ganiam tylko w miescie to ona szaleje. Ale zrobiłem tak i było spoko :D ale po jakims czasie powrocilem do swojego stylu jazdy i znow mam to samo :lol: wiec takie sa moje spostrzeżenia.
tomekdylik
Posty: 102
Rejestracja: 2 mar 2017, o 00:15

Re: Dziwne odczucie pod pedałem hamulca

Post autor: tomekdylik »

Ale na wyłączonym silniku skrzynia nie pracuje :-P ten stuk typowo związany z hamulcamí jest
RyszardOni
Posty: 121
Rejestracja: 31 gru 2017, o 14:38

Re: Dziwne odczucie pod pedałem hamulca

Post autor: RyszardOni »

Jutro sprawdze ale nie jestem pewny co do pracy skrzyni, jeżeli funkcja start/stop działa i auto nie pracuje to na wyświetlaczu jest D1 czyli stoisz na 1 :o wiec nie wiem jak to jest do końca. Wiesz co mi przyszlo do glowy :) jak zatrzymasz się na swiatlach to wciśnij mocno hamulec ,wtedy wskoczy ci HOLD a i tak będzie na biegu i przy zgaszonym silniku .Zobaczysz czy wtedy będzie miało to miejsce o którym piszesz.
Awatar użytkownika
gim-kg
Posty: 588
Rejestracja: 26 paź 2016, o 22:34
Lokalizacja: Kołobrzeg

Re: Dziwne odczucie pod pedałem hamulca

Post autor: gim-kg »

RyszardOni pisze: 20 lut 2019, o 22:23 ...wtedy wskoczy ci HOLD a i tak będzie na biegu i przy zgaszonym silniku.
Funkcja „HOLD” w W205? Pierwszy raz słyszę. Jaką masz skrzynię 7G czy 9G?
Było C200 4 Matic —> jest Tesla Model 3 LR
Wojtek
Posty: 611
Rejestracja: 8 cze 2016, o 21:36

Re: Dziwne odczucie pod pedałem hamulca

Post autor: Wojtek »

Funkcja HOLD jest od samego początku produkcji więc na pewno ja masz. Nie czytało się instrukcji obsługi ;-)
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot], Google Adsense [Bot] i 5 gości