działający wentylator chłodnicy

Bernard
Posty: 14
Rejestracja: 13 lis 2019, o 19:33

działający wentylator chłodnicy

Post autor: Bernard »

Czy jest to normalne, iż przy temp. -4 po jeździe ok. 12 km po zatrzymaniu włącza się wentylator chłodnicy, przecież to dopiero rozgrzał się silnik. Zauważyłem też zwiększone ogólnie zużycie paliwa. Czy może w trakcie jazdy wypala się DPF i stąd to zwiększone zużycie paliwa (średnio miałem ok. 7,4l a dzisiaj 11,5l) i później działający wentylator chłodzenia?? silnik 220D
sylmicha

Re: działający wentylator chłodnicy

Post autor: sylmicha »

Bernard pisze: 21 sty 2020, o 13:13 Czy jest to normalne, iż przy temp. -4 po jeździe ok. 12 km po zatrzymaniu włącza się wentylator chłodnicy, przecież to dopiero rozgrzał się silnik. Zauważyłem też zwiększone ogólnie zużycie paliwa. Czy może w trakcie jazdy wypala się DPF i stąd to zwiększone zużycie paliwa (średnio miałem ok. 7,4l a dzisiaj 11,5l) i później działający wentylator chłodzenia?? silnik 220D
W tej sytuacji wypala Ci się DPF i nie jest zalecane przerywanie tego cyklu. Dlatego też mimo niskiej temp załącza się wentylator, podczas wypalania DPF powinno też się unikać pracy silnika na wolnych obrotach.
Bernard
Posty: 14
Rejestracja: 13 lis 2019, o 19:33

Re: działający wentylator chłodnicy

Post autor: Bernard »

Masz rację bo dzisiaj wszystko wróciło do normy i spalanie i wentylator już nie działa przy minusowej temperaturze.
sylmicha

Re: działający wentylator chłodnicy

Post autor: sylmicha »

Bernard pisze: 22 sty 2020, o 11:03 Masz rację bo dzisiaj wszystko wróciło do normy i spalanie i wentylator już nie działa przy minusowej temperaturze.
Staraj się nie wyłączać silnika kiedy jest wypalanie DPF. Oszczędzi Ci to wiele problemów i wydatków. Jak też pisałem wcześniej staraj się też nie wypalać DPF na wolnych obrotach. Szkodzi to silnikowi,ponieważ do oleju silnikowego przedostają się duże ilości paliwa i rozrzedzają olej co wpływa na pogorszenie smarowania i kolejne konsekwencje tego.
Bernard
Posty: 14
Rejestracja: 13 lis 2019, o 19:33

Re: działający wentylator chłodnicy

Post autor: Bernard »

oki, dopiero uczę się tego auta :)
sylmicha

Re: działający wentylator chłodnicy

Post autor: sylmicha »

Bernard pisze: 22 sty 2020, o 14:44 oki, dopiero uczę się tego auta :)
To jest zasada w każdym dieslu z DPF, nie tylko w MB. W nowych benzynach jest to samo.
adam
Posty: 138
Rejestracja: 28 paź 2017, o 23:43

Re: działający wentylator chłodnicy

Post autor: adam »

Sylmicha czy możesz dać przykład takiej nowej benzyny,o której wyżej wspomniałeś?
sylmicha

Re: działający wentylator chłodnicy

Post autor: sylmicha »

Każda wyprodukowana od 2019 roku z normą E6 C. A więc np prawie każdy Mercedes i inne marki. W dieslu jest DPF, a w benzynie GPF czyli Dieselpartikelfilter i Gasolinepartikelfilter.
adam
Posty: 138
Rejestracja: 28 paź 2017, o 23:43

Re: działający wentylator chłodnicy

Post autor: adam »

Czyli przykładowo w213 z roku 2016,2017 i 2018 z silnikiem benzynowym nie będzie wyposażony w filtr GPF,a z tym samym silnikiem wyprodukowany w 2019 będzie już miał GPF i kierowcę mogą spotkać takie same perypetie jakby jechał dieslem?
sylmicha

Re: działający wentylator chłodnicy

Post autor: sylmicha »

Poprawka,każdy benzynowy zarejestrowany jako fabrycznie nowy po 1 września 2018 ma mieć GPF. Czas szybko płynie, wydawało mi się, że to weszło w tamtym roku. Masz tutaj np nowe A z 2018 roku z silnikiem AM 282 i z GPF
Załączniki
20200122_185149_resize_16.jpg
20200122_185149_resize_16.jpg (75.62 KiB) Przejrzano 2513 razy
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 46 gości